شركت خدمات كشاورزي
 

درختان مرکبات چه در حیاط خانه و چه در قالب تجاری آن (باغات بزرگ مرکبات) همواره میتوانند میزبان اختلالات فراوانی بوده که به درجات مختلف بر روی سلامت، قدرت و تولید آنها موثر باشند.
شناسایی علائم اختلالات بر روی درخت یکی از مهمترین جنبه های مدیریت باغ و درختان می باشد چنانکه عملیات درمانی نامناسب و یا دیگر اقدامات می تواند خسارات جبران ناپذیری را متوجه درخت و باغدار کند.
دسترسی به بعضی از ریزمغذی ها نظیر آهن، منگنز،روی به شدت به PH خاک وابسته است. در برخی موارد علائم کمبود این سه عنصر میتواند به صورت همزمان در یک درخت مشاهده شود.
از میان 13 عنصر اصلی موجود در خاک که گیاه قادر به دریافت انها می باشد مرکبات در اکثر مناطق از عدم دسترسی به حداقل 8 عنصر رنج میبرند. کمبودهای رایج در مرکبات عبارتند از:
کمبود ازت، فسفر،پتاس،منیزیم و عناصر ریزمغذی شامل: روی، منگنز،آهن و مس
همچنین گونه ای از این مرکبات به زیادی وجود برخی از عناصر در خاک یا آب ابیاری به ویژه عناصری مانند کلر،سدیم،بور،منگنز که موجب آسیب رساندن به درخت میشوند حساس می باشند.
از انجایی که مرکبات مستعد بیماریهای مرتبط با کمبود مواد غذایی معدنی می باشند نیاز به یک برنامه غذایی صحیح در این درختان ضروری است.
ذکر این نکته ضروری است که  ممکن است علائم کمبود مواد غذایی  با سایر اختلالات در گیاهان مانند اختلالات فیزیولوژیکی ، بیماریها ، اختلالات ناشی از مسمومیت گیاهان توسط افراد غیر کارشناس به اشتباه تشخیص داده شود. در مواردی که تشخیص علائم با شک و تردید همراه است بهتر است جهت جلوگیری از ایجاد خسارات جبران ناپذیر قبل از هر اقدام درمانی با کارشناس تغذیه گیاهان مشورت به عمل اید.

ازت
عملکرد ازت:ازت عنصری است که بیشترین تاثیر را بر روی محصولات این درختان دارد. درختان مرکبات در مقایسه با سایر مواد غذایی نیاز بیشتری به این عنصر دارند. نیتروژن یکی از اجزا تشکیل دهنده ساختمان کلروفیل بوده (رنگدانه سبز در برگ) و در ارتباط با عملکردهای مهمی در گیاه نظیر رشد، تشکیل برگ، پیدایش گلها، فروت ست، رشد میوه و کیفیت آن می باشد.

کمبود ازت:کمبود ازت در مرکبات بدون داشتن الگویی مشخص به صورت برگهای سبز متمایل به زرد در سرتاسر گیاه مشاهده میشود که با پیشرفت و شدت یافتن کمبود، رنگ برگهای مسن تر کاملا به زردی گراییده و در بهار موجب کوچک شدن و ریزش برگها میشود. به دنبال آن رشد گیاه به تعویق افتاده و شاهد کاهش محسوس در میزان محصول و کیفیت آن خواهیم بود.
در برگهای نوظهور، زردی رگبرگهای اصلی و فرعی در عین سبز بودن پهنک برگ از علائم کمبود نیتروژن بوده که معمولا با دیگر علائم کمبود مواد غذایی به خصوص کمبود منگنز به اشتباه تشخیص داده میشود.
کمبود نیتروژن همچنین میتواند با شروع فصل سرما در پاییز و زمستان و به دنبال آن سرد شدن خاک و عدم توانایی گیاه در جذب نیتروژن روی دهد. 
زیادی نیتروژن:زیادی نیتروژن باعث کاهش کیفیت میوه و کاهش خاصیت انبارداری آن میشود. میوه ها بزرگ و پف کرده میشوند و رسیدن میوه به تعویق می افتد. پوست میوه ضخیم و خشن شده و همزمان تاثیرات منفی بر روی آب میوه خواهد داشت. نارنجی شدن رنگ پوست میوه به تعویق افتاده و باعث ایجاد لکه هایی در بخش میانی پوست میوه میشود. اثرات زیان آور زیادی نیتروژن زمانی چشمگیر است که همزمان با کمبود فسفر در خاک همراه باشد. زیادی نیتروژن همچنین گیاه را مستعد سرمازدگی میکند.

کودهای ازته:کودهای ازته شامل نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم، فسفات آمونیوم و مخلوطی به نام کودهای NPK میباشد. فرم نیتروژن در کودها موثر بر روی عملکرد و تعیین کننده انتخاب کود مناسب در موقعیت های مختلف است. با این وجود قیمت هر کیلوگرم از این کود معمولا فاکتور تعیین کننده در انتخاب کود می باشد.
نیترات موجود در نیترات آمونیوم به سرعت حرکت کرده و به آسانی جذب ریشه میشود. از طرفی ریزش بارانهای سنگین موجب آب شویی آن و خارج شدن از دسترس گیاه میشود. کودهای آمونیوم دار مانند سولفات آمونیوم کمتر دچار آب شویی شده با این وجود مصرف مداوم این کودها در طی سالهای متوالی موجب اسیدی شدن خاک میشود. به ازای هر واحد نیتروژن قدرت اسیدی نیترات آمونیوم 3/1 سولفات آمونیوم می باشد.
اوره کودی ارزان با درصد بالای ازت می باشد. پخش کردن آن در زمین و یا مصرف آن همراه با آب آبیاری مانع از تبخیر شدن آن میشود. اوره همچنین به صورت محلول پاشی قابل استفاده بوده که به سرعت جذب برگ شده با این حال مقدار مصرف آن باید کمتر از 10 کیلو در هکتار باشد. همچنین محلول پاشی کود اوره نمیتواند به تنهایی جایگزین استفاده خاکی از این کود شود.
یادآوری این نکته ضروری است که جهت جلوگیری از ایجاد سوختگی در برگها محلول پاشی باید با کودهای با درصد پایین اوره (کمتر از 4/0 درصد) صورت گیرد. پر واضح است در استفاده خاکی از این کود با مشکل سوختگی برگها مواجه نخواهیم بود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۱ساعت 11:17  توسط azharsaba